Założycielem Muzeum był Julian Brzozowski, urodzony 26.02.1925 r. w Zabostowie Dużym.
Do Sromowa przybył w 1952 r. żeniąc się z Wandą Wasiotą. Julian Brzozowski był rolnikiem i pracował na 9 hektarowym gospodarstwie. Rzeźbieniem interesował się od najmłodszych lat, ale pierwsze figury do muzeum zaczął rzeźbić około roku 1955. Początkowo rzeźbienie odbywało się w kuchni, gdzie żona gotowała obiady. W drewnie dłubał głównie w okresie zimowym, kiedy na wsi jest więcej czasu. Wyrzeźbione figury początkowo były przechowywane w dwóch pokojach mieszkalnych, a później również w garażu. Około 300 figur czekało na publiczne pokazanie prawie 20 lat.
Wanda i Julian Brzozowscy.
Julian Brzozowski pobudował pierwszy pawilon wystawowy za uzyskane z gospodarstwa pieniądze. Oficjalne otwarcie odbyło się 30 lipca 1972 roku.
Założyciel-Julian Brzozowski w dniu otwarcia, 1972r.
Następne 10 lat to urządzanie poszczególnych ruchomych scen. Wszystkie mechanizmy do figurek zaplanował i wykonał sam Julian. Następne pawilony były oddane do zwiedzania w 1983, 1986 i 2001 roku.
Matka Juliana, Franciszka Brzozowska, była utalentowaną wycinankarką i hafciarką, robiła piękne łowickie pająki i kolorowe bibułkowe kwiaty (zmarła w 1974 r).
Brat Franciszki, Stanisław Wojciechowski również był rzeźbiarzem, niestety, jego prace nie zachowały się do dzisiejszy czasów. Julian odwiedzając wuja był zachwycony jego figurkami, a zwłaszcza grajkami, którzy po poruszeniu korbką, zaczynali się poruszać. Możliwe, że to było zalążkiem pomysłu na stworzenie własnego muzeum.
Żona Juliana, Wanda Brzozowska (1931-2003) zawsze wspierała męża w jego nietypowych planach. Sama wykonywała łowickie pająki, wycinanki i bibułkowe bukiety.
Julian Brzozowski zmarł 8.03.2002 r. i jest pochowany w Kompinie.
Zdolności do rzeźbienia ma również brat Juliana, Krystian Brzozowski, który mieszka we Włocławku. W muzeum w Sromowie można obejrzeć jego płaskorzeźby pod tytułem: „Współczesna historia Polski w rzeźbie”.
Obecnie właścicielem muzeum jest Renata i Wojciech Brzozowscy. Wojciech (syn Juliana) rzeźbi od połowy lat 80-tych. Jego figurki są dołączone do ruchomych scen i można je oglądać we wszystkich pawilonach oraz w ogrodzie przy muzeum. Wojciech prowadzi 10-cio hektarowe gospodarstwo oraz dba o sprawy związane z utrzymaniem muzeum. Jego żona, Renata, zajmuje się wykonywaniem łowickich pająków, które można oglądać w muzeum.
Wojciech Brzozowski
Siostra Wojciecha, Maria Kosińska jest uzdolnioną malarką i wycinankarką. Jej wycinanki można oglądać wewnątrz pawilonów. Maria namalowała wszystkie obrazy olejne na płótnie i krajobrazy przy poszczególnych ruchomych scenach.
Druga siostra, Ewa Barbara Zabost, jest hafciarką. Zajmuje się wyszywaniem haftem krzyżykowym oraz płaskim. Jej prace również można oglądać na terenie muzeum.
Młodszy brat Wojciecha, Michał, zajmuje się rzeźbieniem drobnych ptaszków i prowadzeniem własnego gospodarstwa.
Zdolności plastyczne przejawiają również wnukowie Juliana i Wandy Brzozowskich.